AI, Robotyka i Uczucia

Dyskusje dotyczące życia, społeczeństwa, polityki, filozofii itp.
patha
Intro-wyjadacz
Posty: 391
Rejestracja: 18 sty 2016, 5:12
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: INTP/J-T

Re: AI, Robotyka i Uczucia

Post autor: patha »

tonerek pisze: 20 sie 2023, 20:06
patha pisze: 20 sie 2023, 17:45
wikipedia pisze:By late 2022, Anthropic had raised US$700 million in funding, out of which US$500 million came from Alameda Research.
Wow, no z takim mecenatem jak Sam Bankman-Fraud to już nie muszą nikogo scamować.
https://time.com/6295523/claude-2-anthropic-chatgpt/
https://www.linkedin.com/pulse/claude-2 ... kim-garst/

Okno kontekstowe to ważna rzecz. Proponuję zapoznać się głębiej z tematem.
Despite this, Anthropic has followed a similar path to OpenAI in recent years. It has raised $1.5 billion and forged a partnership with Google to access Google’s cloud computing. In April, a leaked funding document outlined Anthropic’s plans to raise as much as $5 billion in the next two years and build “Claude-Next,” which it expects would cost $1 billion to develop and would be 10 times more capable than current AI systems.
Łoo, a już myślałem, że się pomyliłem i chciałem skapitulować. Jednak jest potrzeba naganiania inwestorów.

Claude 2 does have new capabilities, such as a much larger “context window” which allows users to input entire books and ask the model to summarize them.
Normalne sieci są uczone na statycznym datasecie, żeby wyrobić sobie na ich podstawie strukturę wag i połączeń. Dlatego GPT-3.5 nie wiedział nic o wydarzeniach po 2021r. A tu wrzucasz sobie książkę do "pamięci roboczej" i AI już wszystko wie ? :shock: Faktycznie to bardzo dużo, otwiera to drogę do AI uczących się na bieżąco. Chociaż z punktu widzenia użytkownika to taki bufor już wystarcza do tego, by w czasie rzeczywistym znaleźć w wyszukiwarce kilkadziesiąt stron na jakiś temat, zrobić z nich syntezę i zwrócić użytkownikowi odpowiedź na dowolne pytanie.
Pytanie tylko jak dobrze to działa. Ciekawe jak dobrze informacje wpisane na twardo są pokojarzone z tymi w pamięci roboczej.

Może im się faktycznie udać, bo pewnie sieć jest skalowalna i większość kasy pójdzie w siłę obliczeniową, a konkurencji, którą będzie na to stać nie będzie zbyt wiele.
Awatar użytkownika
jubei
Intromajster
Posty: 532
Rejestracja: 22 lut 2008, 11:27
Płeć: mężczyzna

Re: AI, Robotyka i Uczucia

Post autor: jubei »

Nie wiem czy dobrze trafię w dyskusję, ale rozpoznawanie obrazów to na najłatwiejsze zadanie dla algorytmów i to istniało jeszcze przed IA i dobrze i szybko działało, zwłaszcza właśnie na GPU. Z generowaniem było gorzej ;) dlatego AI taką furorę.
Znalazłem na Wypoku ale okazuje się że to stary news https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/z ... aphy-award

Ja najbardziej się boję, że AI będzie pisac nam newsy w gazetach. To dopiero będzie wirtualna rzeczywistość.


A czy ktoś wie co się dzieje z Augumented Reality? To miał być kosmos i cisza jakoś.
A dobra sam sobie znalazłem w miare nowy artykuł https://business.adobe.com/au/blog/pers ... innovation
"Life is so unnecessary"
patha
Intro-wyjadacz
Posty: 391
Rejestracja: 18 sty 2016, 5:12
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: INTP/J-T

Re: AI, Robotyka i Uczucia

Post autor: patha »

Drim pisze: 20 sie 2023, 21:30 Karta graficzna urządzeniem podwójnego zastosowania? Tak, tak. Sankcje nadchodźcie. No more Atomic Heart.

A tak serio. Myślałem, że w przypadku rozpoznawania obrazów główną technologią jest jednak laser. Ai analizuje dane dostarczane z czujników i dopiero wtedy dostarcza odpowiednią interpretację. Muszę doczytać ten temat. Zastosowanie lasera i ai to przecież nowość.

Image
To co wkleiłeś to nie żadne lasery, tylko zwykłe zdjęcie satelitarne. Obrazy na podstawie (bo to nie tyle autentyczne zdjęcia, tylko interpretacja surowych danych) laserowych pomiarów lotniczych (inaaczej ALS albo lidar) wyglądają zupełnie inaczej. I głównie służą do odwzorowania rzeźby terenu, no i nie mają kolorów bo używa się jednego lasera monochromatycznego. Jak chcesz możesz się pobawić obrazami z lidaru na Geoportalu, filtr: rzeźba terenu->WMS.
Lidar przechodzi częściowo przez szatę roślinną i widać różne ukryte przed wzrokiem obiekty, ruiny, doły. Więc może np. sprawdzić, czy somsiad nie ma ukrytego za drzewami jakiegoś podejrzanego dołku, w którym mógłby np. ukrywać nielegalny silos na nielegalne nasiona warzyw uprawnych:
https://pomidorlandia.pl/pl/blog/zakaz- ... ginalna/53
Zastosowanie lasera i ai to przecież nowość.
Do rozpoznawania obiektów na zdjęciach nie potrzeba żadnego AI. Techniki interpretacji obrazu i rozpoznawania obiektów są już od dawna, stawiam że co najmniej od lat 90-tych.
Główna różnica jest taka, że kiedyś potrzeba było kilkudziesięciu inteligentnych naukowców i matematyków, żeby wymyślali algorytmy i ulepszali istniejące i kilkunastu inteligentnych programistów, którzy je implementowali.
A teraz wystarczy Pan Areczek z głęboką kieszenią, wynajmie sobie moc obliczeniową, zatrudni dwóch programistów, którzy postawią mu AI i może działać cuda.
Awatar użytkownika
tonerek
Rozkręcony intro
Posty: 302
Rejestracja: 17 mar 2019, 17:20
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
Lokalizacja: Kraków

Re: AI, Robotyka i Uczucia

Post autor: tonerek »

Tylko te algorytmy (stare algorytmy rozpoznawania obrazów) wymagały tuningu, często długiej fazy preprocessingu, działały dość słabo. https://arxiv.org/pdf/1910.13796.pdf
I na szczęście że teraz AI nie wymaga tylu zbędnych ludzi, nawet inteligentnych. Niech ich inteligencja idzie w sensowniejsze obszary.
Sam pamiętam zresztą jak dobre X lat temu wykładowcy się podniecali kolejnym algorytmem rozpoznawania twarzy który tak naprawdę niewiele wnosił. AI jest w tym lepsza i finito. W 2012 AlexNet wykosił inne algorytmy https://www.pinecone.io/learn/series/im ... /imagenet/.

Co nie oznacza że np. w analizie danych niektóre algorytmy się nie wykorzystuje. Sieci neuronowe to często wymagająco obliczeniowo kobyła którą można w pierwszym przybliżeniu zastąpić jakiś SVM-em, losowymi lasami czy czymś innym - przynajmniej dla celów wstępnej weryfikacji.

Jeżeli chodzi o okno kontekstowe to ono jest ważne przede wszystkim dlatego że jak prowadzi się długą rozmowę to czat dokleja kolejne odpowiedzi i robi z tego kontekst. Jak rozmowa jest za długa to trzeba stosować różne techniki streszczania tej rozmowy żeby nagle czat nie zapomniał tego o czym była mowa na początku.

A jeżeli chodzi o plusy Claude'a-2 to oprócz tego dużego okna kontekstowego jest cena (0.11$ za 10k tokenów vs $20-60$ dla GPT-4) - co jest moim zdaniem super istotne.
Awatar użytkownika
Drim
Legenda Intro
Posty: 2141
Rejestracja: 07 mar 2013, 21:32
Płeć: mężczyzna

Re: AI, Robotyka i Uczucia

Post autor: Drim »

patha pisze: 21 sie 2023, 1:39 To co wkleiłeś to nie żadne lasery, tylko zwykłe zdjęcie satelitarne.
To co wkleiłem to jakieś bieda zdjęcie depozytów lotniczych w Rosji. Chodziło o pokazanie oznaczeń nanoszonych przez ai, a nie najnowszej technologii. Zdjęcia szukałem 10 sekund i miło, że sprowokowało profesjonalne komentarze.
patha pisze: 21 sie 2023, 1:39 Obrazy na podstawie (bo to nie tyle autentyczne zdjęcia, tylko interpretacja surowych danych) laserowych pomiarów lotniczych (inaaczej ALS albo lidar) wyglądają zupełnie inaczej. I głównie służą do odwzorowania rzeźby terenu, no i nie mają kolorów bo używa się jednego lasera monochromatycznego. Jak chcesz możesz się pobawić obrazami z lidaru na Geoportalu, filtr: rzeźba terenu->WMS.
Kalkulator nie może przesłać zdjęcia z lasera do Nvidi żeby ta szybciutko wszystko pokolorowała?
patha pisze: 21 sie 2023, 1:39 Do rozpoznawania obiektów na zdjęciach nie potrzeba żadnego AI. Techniki interpretacji obrazu i rozpoznawania obiektów są już od dawna, stawiam że co najmniej od lat 90-tych.
Główna różnica jest taka, że kiedyś potrzeba było kilkudziesięciu inteligentnych naukowców i matematyków, żeby wymyślali algorytmy i ulepszali istniejące i kilkunastu inteligentnych programistów, którzy je implementowali.
A teraz wystarczy Pan Areczek z głęboką kieszenią, wynajmie sobie moc obliczeniową, zatrudni dwóch programistów, którzy postawią mu AI i może działać cuda.
God. It's good to be transhuman.
Arigato and gomapsymnida.
Awatar użytkownika
jubei
Intromajster
Posty: 532
Rejestracja: 22 lut 2008, 11:27
Płeć: mężczyzna

Re: AI, Robotyka i Uczucia

Post autor: jubei »

patha pisze: 21 sie 2023, 1:39
patha pisze: 21 sie 2023, 1:39 Obrazy na podstawie (bo to nie tyle autentyczne zdjęcia, tylko interpretacja surowych danych) laserowych pomiarów lotniczych (inaaczej ALS albo lidar) wyglądają zupełnie inaczej. I głównie służą do odwzorowania rzeźby terenu, no i nie mają kolorów bo używa się jednego lasera monochromatycznego. Jak chcesz możesz się pobawić obrazami z lidaru na Geoportalu, filtr: rzeźba terenu->WMS.
Kalkulator nie może przesłać zdjęcia z lasera do Nvidi żeby ta szybciutko wszystko pokolorowała?
Nie trzeba. Jest jeszcze jedna kolorowa nakładka Hipsometria. Po nałożeniu obu i ustawieniu jeśli trzeba przeźroczystości wychodzi mega pro mapeczka terenu. Obie warstwy wzajemnie się uzupełniają a Hipso najlepiej w wersji dynamicznej.
"Life is so unnecessary"
Awatar użytkownika
Drim
Legenda Intro
Posty: 2141
Rejestracja: 07 mar 2013, 21:32
Płeć: mężczyzna

Re: AI, Robotyka i Uczucia

Post autor: Drim »

@jubei
Zejdźmy kilka poziomów niżej. Laserem jestem w stanie zmierzyć odległość do czołgu przeciwnika. Czy jestem w stanie dokonać pomiarów płyty czołowej i wieży (?), to pewnie nie jest problem. Dane wysyłam AI która porównuje pomiary z bazą danych i precyzyjnie wskazuje model czołgu przeciwnika. Jednocześnie AI programuje pocisk który zaraz wystrzelę aby był jak najbardziej śmiercionośny.

Rozumiem, że przeciwnik może być za pagórkiem, przykryty gałęziami i gruzem. Szarobury obraz którego poborowy czołgista nie jest w stanie prawidłowo odczytać.

Czy mogę nałożyć obrazowanie lasera na obraz kamery, albo zaimportować dane z obu czytników do programu trzeciego i wytworzyć grafikę która ułatwi rozeznanie w terenie?
Pobawić się kontrastem i gammą obrazu?

Jaką kartę graficzną będzie miał mój Hyundai K2 Czarna Pantera?

---

Te wszystkie nowe technologie brzmią miodnie :serce:
Awatar użytkownika
jubei
Intromajster
Posty: 532
Rejestracja: 22 lut 2008, 11:27
Płeć: mężczyzna

Re: AI, Robotyka i Uczucia

Post autor: jubei »

Drim pisze: 21 sie 2023, 13:39 @jubei
Zejdźmy kilka poziomów niżej. Laserem jestem w stanie zmierzyć odległość do czołgu przeciwnika. Czy jestem w stanie dokonać pomiarów płyty czołowej i wieży (?), to pewnie nie jest problem. Dane wysyłam AI która porównuje pomiary z bazą danych i precyzyjnie wskazuje model czołgu przeciwnika. Jednocześnie AI programuje pocisk który zaraz wystrzelę aby był jak najbardziej śmiercionośny.

Rozumiem, że przeciwnik może być za pagórkiem, przykryty gałęziami i gruzem. Szarobury obraz którego poborowy czołgista nie jest w stanie prawidłowo odczytać.

Czy mogę nałożyć obrazowanie lasera na obraz kamery, albo zaimportować dane z obu czytników do programu trzeciego i wytworzyć grafikę która ułatwi rozeznanie w terenie?
Pobawić się kontrastem i gammą obrazu?

Jaką kartę graficzną będzie miał mój Hyundai K2 Czarna Pantera?

---

Te wszystkie nowe technologie brzmią miodnie :serce:
Hej,
Laser to nic innego jak światło, fotony. Laser to skondensowana w jednym kierunku wiązka fotonów. Nie może zatem przebijać przedmiotów. Trochę chyba Patha się zapędził, bo ta rzeźba terenu która juz widzimy, powstała po mocnym przeprocesowaniu, usunięto z niej właśnie warstwy jak drzewa i budowle. Oczywiście jakims algorytmem, a wiązki padały z kilku stron.

Ale żeby tylko nie negować, to jak najbardziej, dobry pomysł z tym celowaniem, bo mamy w sumie gotową mapę, profil rzeźby terenu. Wgrac to do kompa czołgu i niech wstępnie liczy odległości azymuty itp. Mierzenie obcego czołgu nie jest takie proste, bo chyba każdy już czołg i wiekszy pojazd pancerny ma wykrywanie nacelowania. Jak tylko to wykryją, to z automatu wyrzucane sągranaty dymne, takie wystające po bokach wypustki. Myslę, że przyszłością a nawet teraźniejszością są te Flyeye, drony krążące, po cichu skanujące pole bitwy namierzają cele i podają wspolrzędne. Tutaj AI wspaniale by działało, bo nie tylko chodzi o wykrycie co to za rodzaj vehikułu jedzie.

Następna generacja to satelity, które już wystrzeliliśmy.

Sam czołg chyba ma wystarczające generatory do zasilania GTXów 7XXXX :) Ale ciekawe jest to, że głowice pocisków naprowadzanych są bardzo chłodzone, i jak się skończy czynnik chłodzący to tracą celność, tam czuję jest też pole jeszcze do popisu, aby taka RPG czy Stinger/Piorun poleciał w ten cel raz ustalony, a nie był zmylony przez układy helikoptera czy też jakieś wybuchowe race puszczone dla zmyły.

A czy można importować dane? Jedyne co mi przychodzi na razie to kombajn QGIS, może z jakimiś wtyczkami, choć temat się szybko rozwija. Albo taki mini tutorial tu https://www.geoportal.gov.pl/dane/dane-pomiarowe-lidar Może dało by się stworzyć taki wirtualny świat na podstawie realnych pomiarów, i umieścic obiekty ruchome w jakimś edytorze cokolwiek nam sie zamarzy, hmm jest nad czym pomyśleć.
"Life is so unnecessary"
Awatar użytkownika
Drim
Legenda Intro
Posty: 2141
Rejestracja: 07 mar 2013, 21:32
Płeć: mężczyzna

Re: AI, Robotyka i Uczucia

Post autor: Drim »

jubei pisze: 21 sie 2023, 20:57 Mierzenie obcego czołgu nie jest takie proste, bo chyba każdy już czołg i wiekszy pojazd pancerny ma wykrywanie nacelowania.
Jeśli chodzi o Federację Rosyjską, naszego drugiego potencjalnego przeciwnika, pierwszym jest Białoruś, to takie rozwiązania są wciąż nowością. Wschód jest mocno w tyle jeśli chodzi o technologie radarowe i optoelektroniczne. Systemy którymi dysponują są stawiane na zachodnich komponentach i przy współpracy z zachodem, głównie z Francją. Sankcje utrudniają współpracę, a samodzielne możliwości FR są mocno ograniczone.

Mówimy o trzech systemach samoobrony. Jeden jest oparty o zautomatyzowany radar, wychwytuje wszystko co zostało wystrzelone w nas i uruchamia adekwatny system samoobrony. Drugi tak jak mówisz informuje załogę o namierzaniu, obraca wieżę w kierunku zagrożenia i uruchamia zasłonę dymną. Trzeci najbardziej zaawansowany podobno oślepia przeciwnika (do poziomu utraty wzroku) własną kontr wiązką laserową.

Tzw. BlyatAI raczej nie posiadają.

@patha wspomniał o roli pieniędzy w dostępie do najnowszych technologii. Nie wiem czy to jest prawidłowe spojrzenie na rzeczywistość. Nikt nie ma (miał) tylu oszczędności co FR. Niestety dla przyszłości FR, wolne środki były lokowane na rachunkach w UE, a nie inwestowane w rozwój własnych laboratoriów, fabryk, programów uzbrojenia. Wszystko jest kwestią alokacji zasobów.
Awatar użytkownika
jubei
Intromajster
Posty: 532
Rejestracja: 22 lut 2008, 11:27
Płeć: mężczyzna

Re: AI, Robotyka i Uczucia

Post autor: jubei »

No właśnie, temat poboczny tylko napiszę, że nie rozumiem, że Rosja woli pchać mega pieniądze w "gry" z zachodem, grać na węglowodory, zamiast po prostu inwestować w ludzi, odkrycia, nowe wynalazki. Niedawno im się rozbił lądownik na księżycu. Gdzie tam dawny wyścig kosmiczny za zimnej wojny. Rosja, wschodni Słowianie, Azja, maja problem z wytworzeniem nowych technologii, wszystko kopiują z zachodu, a u Ruskich te schematy maszyn ukradzione z IIWŚ już trochę trąca myszką... Czy faktycznie mentalność wschodnia? Wszyscy tacy sami, bez indywidualności, trzymanie pod butem?
"Life is so unnecessary"
Awatar użytkownika
Drim
Legenda Intro
Posty: 2141
Rejestracja: 07 mar 2013, 21:32
Płeć: mężczyzna

Re: AI, Robotyka i Uczucia

Post autor: Drim »

Zagadnienie kradzieży technologii jak najbardziej jest w temacie. Podobnie jak w 1945 kiedy mogli sobie przejąć ośrodek w Peenemünde i min. stocznie Schichau-Werke w Elblągu i w Gdańsku wraz z opracowanymi tam technologiami rzeczywistej Wunderwaffe (v2, uboot typ XXII), tak dziś w Drang nach Westen, poprzez towarzyszące pochodowi przejmowanie technologii, widzą swój powrót do grona mocarstw kontynentalnych.

Atutem Ukrainy jest odziedziczony po ZSRR przemysł rakietowy. Pomimo biedy i ogólnego zwrotu na wschód ukraińskim zakładom rakietowym udało się pozostać aktywnym podmiotem na rynku. Oczywiście nie jest to drugi SpaceX, ale czasem zrobią usługę dla NASA'y, ESA'y lub Roskosmosu.

Ukraina potencjalnie posiada możliwości stworzenia własnego samodzielnego programu kosmicznego. Dzięki temu pozostaje w gronie państw przygotowanych na nadchodzącą epokę.
Polska takich możliwości nie posiada, ale własny program eksploracji kosmosu, bo posiadamy taki program i nawet całkiem rozbudowany, możemy oprzeć o unijne struktury i struktury agend towarzyszących UE.
Rosja być może również opierała swój program o zaproszenie do Artemidy, ale zrezygnowali. Nie zostali wyproszeni wraz z rozpoczęciem inwazji na Ukrainę. Roskosmos w dalszym ciągu miał odpowiadać za opracowanie i przygotowanie śluz, i bram (w tym śluz cargo), ale zrezygnowali.

Eksploracja kosmosu niewątpliwie łączy się z robotyką ale wróćmy do AI. Nie wydaje mi się aby UE miała coś na ten temat do powiedzenia. UE pod wieloma względami pozostaje technologicznie w tyle, ale z pewnością rozumie zagadnienia nadchodzącej epoki. Chociażby próby dyskusji na temat standaryzacji medycznych chipsetów.

...a poza drogą bezsensownych i jałowych demokratycznych dyskusji w parlamencie pozostaje opcja z pierwszego akapitu. Kradzież!

Czy AI można wykraść? Tak, podobnie jak na łamach SF, zhackować, przejąć, wgrać wirusa? Czy nie sprawi to, że AI będzie jednak nierzetelna, albo interpretowana podejrzliwie?
Skąd mam wiedzieć, czy kalkulator podsyła mi pożądane materiały na bazie moich preferencji, czy ma wgrane jakieś chińskie adware? Chce ustrzelić ten ruski czołg, ale to chiński czołg kupiony przez rusków i kalkulator zaprogramował mój pocisk tak aby zapalnik nie zadziałał. Kruk krukowi oka nie wykole.
Awatar użytkownika
Fyapowah
Stały bywalec
Posty: 199
Rejestracja: 01 maja 2012, 23:24
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: INTP
Kontakt:

Re: AI, Robotyka i Uczucia

Post autor: Fyapowah »

Drim pisze: 22 sie 2023, 8:45Tzw. BlyatAI raczej nie posiadają.
https://github.com/yandex/YaLM-100B
Czucie i wiara silniej mówi do mnie
Niż mędrca szkiełko i oko.
Awatar użytkownika
Drim
Legenda Intro
Posty: 2141
Rejestracja: 07 mar 2013, 21:32
Płeć: mężczyzna

Re: AI, Robotyka i Uczucia

Post autor: Drim »

Fyapowah pisze: 23 sie 2023, 10:39
Drim pisze: 22 sie 2023, 8:45Tzw. BlyatAI raczej nie posiadają.
https://github.com/yandex/YaLM-100B
Ach, Яндекс NASDAQ. Bardzo lubimy takie narodowe wichajstery.
Awatar użytkownika
jubei
Intromajster
Posty: 532
Rejestracja: 22 lut 2008, 11:27
Płeć: mężczyzna

Re: AI, Robotyka i Uczucia

Post autor: jubei »

Trzeba by tu nadmienić, że Amerykanie sami ucywilizowali czy nauczyli Rusków i Chińczyków programowania (nie mówiac o oddaniu Chińczyko róznych licencji hardwarowych i fabryk w łapy)
Kiedyś darmowe programy to było freeware lub ewentualnie shareware/adware. Plik do ściagnięcia i generalnie fajny programik, który był zbyt mały by na nim zarabiać, albo na tyle duży, że zarabiałna wyswietlanych w nim reklamach. Aż nadejszła pora opensource (nomen omen trochę skoligacona z komunistycznymi chętkami). OS czyli dzielenie się źródłem własnego programu, pozwalamy komuś patrzeć na to co napisalismy i pozwalmy mu modyfikowac kod i uzywać. Od tej pory rzesze rusków i chinczyków uczyło sie na takich źródłach kodowania. O tyle Ruscy sie ucywilizowali, że powstało mnóstwo własnie oprogramowania opensourcowego, które ruskie sami robią i udostępniają. Ruskie skumały jak kleić kod i napowstawało z tego pełno farm trolli też mi.n. O tyle z chinolami jest troche jakby inaczej. Wykorzystują źródła, nie dzielą się potem zmienionym kodem, zaszywają oprogramowanie śledzące, nawet uzywają kradzionego (skopiowanego) kodu w swoich komercyjnych projektach jak gdyby nic. Mają za nic ochronę patentową czy prawa do twórczości. Nie zdziwił bym się, jak by AI w Chinach się rowijało świetnie, ale w służbie partii, do jeszcze bardziej wyrafinowego wykradania tajemnic z USA, śledzenia swoich obywateli, itp. Mają dobre komutery (Patrz lista top 500) więc jest na czym trenować.
"Life is so unnecessary"
Awatar użytkownika
jubei
Intromajster
Posty: 532
Rejestracja: 22 lut 2008, 11:27
Płeć: mężczyzna

Re: AI, Robotyka i Uczucia

Post autor: jubei »

Dystrybucja Superkomputerów (ilości systemów) wg państw, jak by ktoś miał wątpliwości jaka jest różnica między Rosją a Chinami:

United States 150 - W tym 1 komputer exascalowy... (sic!)
China 134 - mają słabsze systemy ale ilościowo doganiają USA
Germany 36 - sąsiad, kto by pomyślał, a u nas podobno lepiej się żyje.. ;)
Russia 7 - zajmuje dwunaste miejsce, niczym się nie wyróżnia
Poland 3 - końcówka peletonu, ale dobrze że w ogóle jesteśmy, w porównaniu do bogatszych krajów Europy, to nawet nie jest tak źle.
"Life is so unnecessary"
ODPOWIEDZ