Jak nauczyliście się języka obcego? Wskazówki/Porady

Tutaj porozmawiać możemy o naszych zainteresowaniach, bardziej lub mniej popularnych pasjach czy nawet... dziwactwach :)
Awatar użytkownika
Coldman
Administrator
Enneagram: 4w5
MBTI: INTJ

Jak nauczyliście się języka obcego? Wskazówki/Porady

Post autor: Coldman » 23 paź 2018, 21:41

Ciekawią mnie Wasze indywidualne metody nauczania. Polecacie jakieś kursy internetowe, filmiki, książki ?
Mówią, że szkoły językowe są drogie i lekcje są zbyt rzadko, a jedyny znaczący plus to: nauczyciel który motywuje i prowadzi rozmowy w obcym języku.
Obrazek

Awatar użytkownika
Skryty
Introwertyk

Re: Jak nauczyliście się języka obcego? Wskazówki/Porady

Post autor: Skryty » 23 paź 2018, 22:04

Uniwersalnych metod nie ma, albo znajdziesz w sobie na przykład pasję do nauki danego języka, albo potrzebę, albo możesz szukać internetowych kursów, czytać słowniki i tym podobne rzeczy.

Awatar użytkownika
Stary Kudlaty
Introrodek

Post autor: Stary Kudlaty » 24 paź 2018, 8:16

Ja angielskiego uczyłem się poprzez oglądanie filmów , słuchania muzyki, i słuchania różnych wykładów historycznych oczywiście po angielsku . I na pewno mi to nie zaszkodziło, wręcz przeciwnie pomogło .No i trochę też w szkole😂😉

Awatar użytkownika
jasiojas
Introrodek

Post autor: jasiojas » 24 paź 2018, 11:14

Ja dość duzo podciągnałem się z angielskiego, gdy mieszkałem w akademiku. Miałem współlokatora Chińczyka. oprócz tego na moim piętrze mieszkali sami erasmusi :) więc cały czas musiałem mówic po angielsku. Wg. mnie jest to była najlepsza lekcja.

Awatar użytkownika
rael
Introwertyk
Enneagram: 9w1
MBTI: INFP

Post autor: rael » 24 paź 2018, 12:26

W przypadku angielskiego to nauczyłem się go przez oglądanie filmów, granie w gry, czytanie książek i przeglądanie zagranicznych artykułów. Jestem też użytkownikiem pewnego międzynarodowego forum, to zamieszczając tam posty i rozmawiając z innymi miałem okazję popracować nad angielskim.

Jeśli mówimy o innych językach to obecnie próbuję się nieco podciągnąć z niemieckiego. Korzystam z takiego fajnego kursu, który kiedyś kupiłem w Empiku. Próbuję też czytać artykuły na niemieckich portalach. Jak czegoś nie rozumiem, to wtedy szukam znaczenia tego słowa. Jak na razie idzie mi całkiem dobrze :)

Awatar użytkownika
Polan
Rozkręcony intro
Enneagram: 5w4

Post autor: Polan » 25 paź 2018, 20:10

Gry i zagraniczny internet w moim wypadku. W szkole byłem pierwszym rocznikiem który zamiast rosyjskiego miał angielski, przynajmniej w moim mieście i zacząłem naukę w wczesnej podstawówce. Z tymże, poza bardzo prostymi zdaniami typu "kali ukraść krowa" bardzo słabo mi to szło, słówka jeszcze tak, ale gramatyka nic a nic i też nie miałem motywacji.
Aż dotarł internet do mnie, z internetem pewno MMO w którym było bardzo mało polaków. Rozgrywka była baaardzo powolna, więc większość ludzi siedziała tam na globalnym chacie i gadała o wszystkim. Historia, kultura ich krajów, sama gra i inne takie luźne konwersację. Takie obcowanie z językiem genialnie wpłynęło na moje zdolności nawet zmotywowało mnie bym się w trakcie gimbazy zapisał na 2 lata do konwersatorium, by ogarnąć od podstaw gramatykę. Mówić jako tako umiałem, ale strasznie język kaleczyłem. Wszystko by móc z ludźmi w grze pogadać w sumie :D.
Czyli w sumie dobra motywacja i obcowanie z językiem w moim wypadku. Obecnie z racji tego że w pracy, tak z połowa współpracowników pochodzi z zagranicy z angielskim obcuję nonstop. I tak od paru lat, gdzie są tygodnie gdzie znacznie więcej używam angielskiego niż polskiego. Do tego stopnia mi wszedł ten język, że potrafi ze mnie wyjść gramatyczni nazista gdy słyszę jak ktoś kaleczy angielski!

Awatar użytkownika
Alphekka
Introwertyk
Enneagram: 5w4
MBTI: INFJ

Post autor: Alphekka » 26 paź 2018, 22:42

Kiedyś korzystałam z serii programów Edgard Multimedia "Profesor..." do nauki słownictwa. (Do każdego języka jest inny profesor np do angielskiego profesor Henry, do niemieckiego profesor Klaus itd.) Bardzo przemyślany system nauki i powtarzania słówek. Po przerobieniu lekcji słówka przechodzą do trybu powtórek odpowiednio do częstotliwości popełnianych w nich błędów wracają. Czyli im częściej błędnie wpisujesz dane słowo, tym częściej masz je w trybie powtórek. Ważna była systematyczność, bo z czasem, np. po tygodniu przerwy, potrafiło się nazbierać 1000 słów do powtórzenia :D
W każdym razie program jest świetny do zbudowania sobie solidnej bazy.

Jeśli chodzi o kursy językowe, to byłam kiedyś w Empiku. Wszystko zależy jakiego trafisz lektora, ale plusem było to, że grupy są małe, dopasowane do twojego poziomu na bazie wstępnego testu, no i dość duży nacisk kładziono na konwersacje - czyli to, co trudno ćwiczyć samodzielnie w domu. Spotkania 2 razy w tygodniu plus zadania domowe dawały jako taką systematyczność w pracy nad językiem.
Dwa razy dwa równa się siedem i pół, minus trzy i jeszcze trochę więcej. G. I. Gurdżijew

Awatar użytkownika
highwind
Legenda Intro
Enneagram: 1w9
MBTI: istj

Post autor: highwind » 27 paź 2018, 21:49

Zależy jakiego języka. Niemieckiego uczyłem się po szkołach i korepetycjach chyba 11 lat. I nic nie umiem. A angielski, bez ściemy - oglądałem za dzieciaka Cartoon Network po angielsku. Ale nie tak każualowo. Tylko na pełnej, do tego stopnia, że znałem teksty z bajek w obcym języku na pamięć (nawet nie wiedząc co one znaczą, ewentualnie z kontekstu). I nagle, pewnego dnia, odpalam TV, a tam kanał z tymi samymi treściami nagle został całkowicie przetłumaczony na nasz rodzimy język. Wszystkie zapamiętane teksty automatycznie zaczęły mi się tłumaczyć w głowie i był to, jak się okazało, solidny fundament. Poza tym, uczyłem się 3 lata w liceum i rok na studiach. Dostałem certyfikat FCE, to chyba poziom B2. Do dogadania się i w pracy mi wystarcza. Poza tym wierzę, że do łatwego nauczenia przyczyniły się też gry i muzyka. Tylko to było porządne obcowanie z danym medium, a nie słuchanie np. w radio po łebkach, nie mając pojęcia o czym tak właściwie dany utwór traktuje. Tak naprawdę, to uczyłem się tylko języka japońskiego. Mam na myśli, że otwierałem w domu podręcznik/zeszyt i zakuwałem słówka/gramatykę. Co mi pomogło? Fajny kanał na YouTubie, gdzie facio prowadził korepetycje z jajem - jednocześnie pijąc alkohol i wyzywając słuchaczy od "bitches", "motherfuckers", itd. Mój typ poczucia humoru.

ODPOWIEDZ