Jaki aparat do fotografowania?

Tutaj porozmawiać możemy o naszych zainteresowaniach, bardziej lub mniej popularnych pasjach czy nawet... dziwactwach :)
Awatar użytkownika
Coldman
Administrator
Posty: 2681
Rejestracja: 07 lip 2014, 2:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: Szajs
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Jaki aparat do fotografowania?

Post autor: Coldman »

Lumix TZ-95 chyba na niego postawię, odpowiada mi, cena i tak boli, ale funkcje ma spoko
intbrun
Intro-wyjadacz
Posty: 411
Rejestracja: 27 sty 2021, 8:37
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: INFP
Lokalizacja: Norwegia

Re: Jaki aparat do fotografowania?

Post autor: intbrun »

kwestia czy musi być nowy, bo wtedy możliwości wyboru będą większe.
tz-95.. ciągle mała matryca
Tak na szybko w miarę obiektywne spojrzenie
https://www.fotomaniak.pl/142916/panaso ... iedy-cena/
Zobacz czy nie ogarniesz jednak TZ-100, tam nasz calową matrycę, reszta podobnie. To naprawdę robi kolosalną różnicę.
Awatar użytkownika
Coldman
Administrator
Posty: 2681
Rejestracja: 07 lip 2014, 2:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: Szajs
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Jaki aparat do fotografowania?

Post autor: Coldman »

intbrun pisze: 03 wrz 2021, 18:57 kwestia czy musi być nowy, bo wtedy możliwości wyboru będą większe.
tz-95.. ciągle mała matryca
Tak na szybko w miarę obiektywne spojrzenie
https://www.fotomaniak.pl/142916/panaso ... iedy-cena/
Zobacz czy nie ogarniesz jednak TZ-100, tam nasz calową matrycę, reszta podobnie. To naprawdę robi kolosalną różnicę.
No faktycznie jest różnica, ale to bym musiał szukać czegoś używanego


A SONY Alpha A6000 +16-50 co powiesz ?
Chociaż to już jest coś większego


Edit- dzisiejszy
TZ-100 jest spoko, na co zwrócić uwagę kupując używkę?
https://allegro.pl/oferta/aparat-panaso ... 1073984959
intbrun
Intro-wyjadacz
Posty: 411
Rejestracja: 27 sty 2021, 8:37
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: INFP
Lokalizacja: Norwegia

Re: Jaki aparat do fotografowania?

Post autor: intbrun »

w używanym uważnie przetestować mechanikę, najmniejsze ślady na obudowie (wgniecenia = uderzenia, upadki). Porobic zdjęcia na wszystkich ogniskowych, najlepiej jasne, zeby zobaczyć, czy na którychś nie ma ciemniejszych plam/punktów - brud w obiektywie, paprochy na matrycy. Poświecić i zajrzeć do obiektywu również pod kątem kurzy (żeby wyczyścić trzeba ginekologię uprawiać z rozbieranie aparatu).
Inne rzeczy ciężko sprawdzić - zawsze jest niebezpieczeństwo że był np zamoczony, ale to wyjdzie po czasie dopiero. Takie sprzęty jednak lepiej nowe. Cieżko powiedzieć czy taka uzywka to zwrot po okresie testów, czy jakiś sprzęt po naprawach, czy po prostu odkupiona od kogoś używka.

A6000 to wielki klamot w porównaniu do kieszonkowych kompaktów. Obiektyw podstawowy, czyli najsłabszy dostępny. Jeśli nie masz wyraźnych planów na rozbudowę systemu to nie wchodziłbym. To już aparat który nie wejdzie w kieszeń, trzeba torbę, zaczyna się zabawa z noszeniem klamotów.
Awatar użytkownika
Coldman
Administrator
Posty: 2681
Rejestracja: 07 lip 2014, 2:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: Szajs
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Jaki aparat do fotografowania?

Post autor: Coldman »

Tz-100 ciężko dostać, rj100 III nowa 2k, rj100 IV różne ceny koło 2000k używka/powystawowa

Myślę czy czekać za tz-100 czy może rj100 III starczy
intbrun
Intro-wyjadacz
Posty: 411
Rejestracja: 27 sty 2021, 8:37
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: INFP
Lokalizacja: Norwegia

Re: Jaki aparat do fotografowania?

Post autor: intbrun »

sorki, nie wyskoczył im temat, filtry czasem dziwnie działają.
Tak TZ_100 ciężko dostać, ja szukałem w Norwegii to jak Yeti praktycznie. Aparat-widmo.
Nowa rx100mk3, prawde mówiąc zadrżała by mi ręka. Ja kupowałem używaną, kilka lat temu za 1.3k jeśłi dobrze pamiętam. Ostatnio widywałem taniej. Ale wiadomo, z używanymi nigdy nie wiadomo. Ja kupowałem od znajomego, więc mniej więcej wiedziałem, że sprzęt bez dziwnych historii.

Jeśli nowy to aż prosi się jednak jakiś nowszy, bo mk3 to model sprzed wielu lat przecież, więc i tak jakiś leżak, albo refurbished. Ewentualnie czekać na jakieś promocje w marketach czy inne black friday'e (ale takie ciekawe sprzęty akurat potrafią często być wyłączone).
No i z ceną wyjechałeś sporo dalej niż zakładałeś. Może pora na chwilę wrócić i zobaczyć co jest dostępne w takim zakresie cenowym.
Awatar użytkownika
Coldman
Administrator
Posty: 2681
Rejestracja: 07 lip 2014, 2:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: Szajs
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Jaki aparat do fotografowania?

Post autor: Coldman »

Patrząc po marketach jest jeszcze drożej, na media ekspert jest teraz wyprzedaż i zrobili po 2k, ale na allegro udało mi się znaleźć lekko taniej.
Więc ciężko, będzie dostać w jeszcze większej promocji. Jak był nowy to kosztował 3.5k

Co do ceny, wiesz przekonałeś mnie argumentem, że nie opłaca się brać nic poniżej jednego cala, więc jestem w stanie dołożyć, żeby była ta jakość trochę lepsza.

Grzebie i szukam alternatyw, ale wszelkie rankingi również się trzymają tych starych modeli.
Canon PowerShot G9 X Mark II brak wizjera i ten dotyk mnie nie przekonuje.
Sony DSC-HX99 Słabszy

Podsumowując, raczej się przekonałem do tego RX-100 III i go kupuje :D
intbrun
Intro-wyjadacz
Posty: 411
Rejestracja: 27 sty 2021, 8:37
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: INFP
Lokalizacja: Norwegia

Re: Jaki aparat do fotografowania?

Post autor: intbrun »

no właśnie tak może być, że już nie stanieje za bardzo, taka cena trzyma się już od dłuższego czasu.
Z matrycą warto, a jasność obiektywu jest nie do przecenienia w trudniejszych warunkach. Kwestia czy w tej cenie da się ugrać coś niegorszego. Ale aż tak rynku nie znam, nie wiem jakie sa inne modele warte uwagi. Akurat TZ i RX się interesowałem. i LXem, ale nie przekonał mnie do siebie rozmiarami, bo szukałem coś naprawdę kieszonkowego. Przy czym pomacaj gdzieś w sklepie najpierw, żeby zobaczyć ergonomię do swoich rąk, bo to naprawdę mała rzecz jest, co nie każdemu będzie pasować.
Awatar użytkownika
Coldman
Administrator
Posty: 2681
Rejestracja: 07 lip 2014, 2:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: Szajs
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Jaki aparat do fotografowania?

Post autor: Coldman »

Ja ogólnie wolę trzymać lustrzanki, a tutaj się kieruje po prostu wygodą użytkowania. Na początku października 50km na Śnieżniku. Ja zawsze chodzę z kijkami, więc rozmiar i waga aparatu będzie sprzyjać. No i jak powiedziałem wcześniej, moja bateria telefonu na tym skorzysta.
Z czasem człowiek się przyzwyczai do chwytu, są jeszcze jakieś gripy jakby co.
intbrun
Intro-wyjadacz
Posty: 411
Rejestracja: 27 sty 2021, 8:37
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: INFP
Lokalizacja: Norwegia

Re: Jaki aparat do fotografowania?

Post autor: intbrun »

lustrzanka wiadomo. Gripa polecam, albo jakiś futerał z gripem, nie wiem do końca co jest dostępne do tego modelu (stary, więc wcale może nie być aż tyle akcesoriów). Ja mam przyklejany bezpośrednio do korpusu, tworzy chwyt bardzo podobny do tego co jest w serii tx i aparat bardzo wygodnie trzyma się w jednej dłoni. W przypadku RXa mk3 zajrzyj też jeszcze gdzieś w sklepie (jeśłi masz możliwość) do wizjera. Tutaj wiek aparatu działa na niekorzyść. Prawdę mówiąc korzystam rzadziej niż zakładałem.
intbrun
Intro-wyjadacz
Posty: 411
Rejestracja: 27 sty 2021, 8:37
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: INFP
Lokalizacja: Norwegia

Re: Jaki aparat do fotografowania?

Post autor: intbrun »

Jeszcze z ważnych rzeczy to w starszych aparatach często brak geolokacji na zdjęciach. Trochę zabawy żeby dodać. A czasem się przydaje jednak, chociaż oczywiście jie ma wpływu na samo zdjęcie.
Awatar użytkownika
ErnestPompka
Pobudzony intro
Posty: 148
Rejestracja: 07 lis 2020, 23:45
Płeć: mężczyzna
MBTI: Intp

Re: Jaki aparat do fotografowania?

Post autor: ErnestPompka »

https://www.pepper.pl/promocje/panasoni ... rny-434654

Może pomogę, a może nie. Przecież i tak się nie znam.
i tak się nie dogadamy
intbrun
Intro-wyjadacz
Posty: 411
Rejestracja: 27 sty 2021, 8:37
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: INFP
Lokalizacja: Norwegia

Re: Jaki aparat do fotografowania?

Post autor: intbrun »

hihi, i cena jeszcze wyżej ;-)
W kontekście wcześniejszych dyskusji główna uwaga, to że aparat przestaje być kompaktowy (obiektyw niewielki ale jednak jakiś rozmiar), a obiektyw to typowy "kit", przede wszystkim ciemny. To w zasadzie oferta podobna do wspomnianeo wyżej a6000+kit, a wtedy a6000 ma lepszą matrycę, jeśli iść w tym kierunku.
Cold ucichł, więc poluje. TZ100 na allegro wyskoczył mi za 1750pln, więc taniej od RX100mk3.
Awatar użytkownika
Coldman
Administrator
Posty: 2681
Rejestracja: 07 lip 2014, 2:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: Szajs
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Jaki aparat do fotografowania?

Post autor: Coldman »

Cold już kupił i robi zdjęcia RX100mk3
Awatar użytkownika
Coldman
Administrator
Posty: 2681
Rejestracja: 07 lip 2014, 2:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: Szajs
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Jaki aparat do fotografowania?

Post autor: Coldman »

Zdjęcia robione po 19:00
Obrazek

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ