Ułóż definicję - gra dla filologów

Gry, quizy, humor i co tylko chcecie. Enjoy.
nietota
Pobudzony intro
Posty: 131
Rejestracja: 02 sie 2018, 21:15
Płeć: kobieta
Enneagram: 5w4
MBTI: INTP

Re: Ułóż definicję - gra dla filologów

Post autor: nietota »

Eh, muszę ożywić owo moje jedyne chyba dziecko na tym forum.

PWN: depresja - «obszar leżący poniżej poziomu morza»
Haha! No dobra... «chorobliwe, głębokie i długotrwałe przygnębienie»

I widzę, biedna stewardesa się nie doczekała poprawnej definicji, po tym jak ją nieładnie wykluczyłam z załogi! Dorosz.: "pracownica obsługująca pasażerów na statku lub w samolocie". Z tym statkiem to nie wiedziałam!

Hoplita - żołnierz walczący w dawnych czasach z użyciem dzidy czy też innej lancy, w razie bycia atakowanym salwujący się nagłymi uskokami w górę i na boki w stylu "hop! hop!" (musiałam salwować się żarcikiem, bo mam karygodne braki w historii wojskowości).

To ja poproszę czapkę.
Awatar użytkownika
Drim
Legenda Intro
Posty: 2119
Rejestracja: 07 mar 2013, 21:32
Płeć: mężczyzna

Re: Ułóż definicję - gra dla filologów

Post autor: Drim »

PWN: hoplita «w starożytnej Grecji i Macedonii: żołnierz ciężkozbrojnej piechoty, walczącej w szyku zwanym falangą»

Niełanie nietoto, wszak hoplita od hoplonu nie dźgał dzidą ani nie skakał jak zajączek tylko w razie zagrożenia właśnie skrywał się jak biedna sierotka za swoją tarczką, i to wcale nie jest kwestia historii wojskowości, tu trzeba pomyśleć o korkach uzupełniających z greki (jakże pięknego języka).

Czapka to materiałowy przedmiot, wykonany z bawełny lub plastiku, w kształcie małego worka, zakładany na głowę w celu ochrony przed niesprzyjającą pogodą. Dodatkowo wyposażona w daszek lub śmigiełko na czubku.

Następne słowo:

halabarda
nietota
Pobudzony intro
Posty: 131
Rejestracja: 02 sie 2018, 21:15
Płeć: kobieta
Enneagram: 5w4
MBTI: INTP

Re: Ułóż definicję - gra dla filologów

Post autor: nietota »

O, ja się chętnie poduczę, lubię martwe języki, a starej greki to nigdy nic a nic (nie żebym nowy grecki znała). To skoro hoplon to tarcza, to (po raz trzeci w jednym zdaniu) proszę mi wyjaśnić genezę słowa "hopla!" ("no skaczże wreszcie!").

PWN: czapka «nakrycie głowy bez ronda, często z daszkiem»
Powiedziałabym, że definicja kolegi nie wyeliminowała kapeluszy, ale chyba to się zawarło pod "kształtem małego worka". I w sumie plastik to też materiał :)

Halabarda - to łatwe! Podłużna broń drzewcowa służąca do dźgania na spore odległości.

A zatem czkawka.
Awatar użytkownika
Drim
Legenda Intro
Posty: 2119
Rejestracja: 07 mar 2013, 21:32
Płeć: mężczyzna

Re: Ułóż definicję - gra dla filologów

Post autor: Drim »

Dobrze, bardzo dobrze.

PWN: halabarda «broń kłująca na długim drzewcu, używana w średniowieczu przez piechotę, od XVII w. przez straż miejską i pałacową»

Widzę, że nietotka choć w znajomości uzbrojenia ochronnego przejawia pewne braki to z kolei opisywanie broni do zadawania guzów i innych uszczerbków na życiu przeciwnika przychodzi jej nad wyraz łatwo, i celnie. Wyczuwam, że dziewczę ma pewną naturalną skłonność do tworzenia obrazów pełnych grozy i makabry... ciekawa osóbka.
Mógłbym pójść dalej tym tropem, powiedzieć: koncerz, sprawdzić czy przypadkiem nie ucieknie przestraszona bo koncerz podobnie jak karcher też z brzmi niemiecka i urządzenie jest równie nieprzyjemne w kontakcie ale nie, nie tym razem.

Następne słowo: uczta.

A czkawka to oczywiście stan w którym człowiek usilnie domaga się bycia przestraszonym wydając ku uwadze osób których uwagę pragnie na siebie zwrócić dźwięki, przypominające cichutkie szczeknięcia małego pieska, w krótkich odstępach czasowych.

Co zaś się tyczy słowa hopla.
Wszyscy znamy tę historię, opowiadaną w każdej szkole, w każdym podręczniku, na każdej lekcji historii.
Wrócić z tarczą lub na tarczy!
Lecz niestety nasze drogie grono pedagogiczne, nasi ukochani historycy i historyczki, nieco przekręcają oryginalne znaczenie ów słów być może nie chcąc przez przypadek zbyt mocno pobudzić wyobraźni młodych żaków, i uchronić miasteczko w którym wszyscy zgodnie żyją od niepotrzebnych szkód.
Otóż: kto wraca na tarczy? Odpowiedź: polegli! No chyba nie za bardzo drogie dzieci. Od Grunwaldu, Cedyni i Monte Cassino wszystkich poległych chowano na bieżąco, na tymczasowych cmentarzach tuż przy niedawnych pobojowiskach. Nikt nie chodził z martwymi ziomkami na widoku z obawy o muchy, wszak one do trupów pierwsze, sępy czy wskrzeszających zombie nekromantów.
Otóż w po bitwie pod Platejami, w 500 roku przed Chrystusem, ci nasi ukochani greccy filozofowie, ci nasi grzeczni kochający młodych chłopców Ateńczycy, wymyślili sobie że w ramach tryumfu wejdą do miasta w taki sposób że zostaną zapamiętani na wieki wieków!

Co? Rydwanem? Albo na koniu? Odzianym w purpurę i wieńcem laurowym we włosach?
Nic bardziej mylnego.
Grecja to kraj górzysty, pagórkowaty, a Ateny leżały w dolinie.
Hoplon w dłonie i... hopla.

Wzium na tarczosankach!

Również od tego wydarzenia wywodzi się słynne: "z górki na pazurki!" bo jeden Ateńczyk tak się rozpędził że aż wjechał w kurnik powodując większe szkody niż wszyscy Persowie razem wzięci mogli by spowodować.
nietota
Pobudzony intro
Posty: 131
Rejestracja: 02 sie 2018, 21:15
Płeć: kobieta
Enneagram: 5w4
MBTI: INTP

Re: Ułóż definicję - gra dla filologów

Post autor: nietota »

A, tak, tak. Nie ma to jak uszczerbki na życiu. I tak, uciekłaby. Kakofonia płoszy wszelkie nietoty. A niemiecki zgrzyta i warczy jak metalowa maszyna. Jeśli już mówimy o brzmieniu języków - ostatnio byłam na koncercie z wokalem po hebrajsku i zachwycił mnie ten charczący śpiew przypominający krztuszenie się. Zupełnie inny rodzaj zgrzytania, jak coś rytualnego. Czułam później taką pustkę, że aż zaczęłam uczyć się ukraińskiego. Znam już 5 słów.

Wróćmy jednak do naszej zabawy.

PWN: czkawka «urywane odgłosy wydawane w następstwie wdechów spowodowanych nagłymi skurczami przepony» Nie wiedziałam!

Uczta - zintensyfikowane przyjemne doznania zmysłowe, zazwyczaj przeżywane w szerszym gronie i związane z wyszukanymi pokarmami i napitkami.

Ach, ci hoplici, tak niefrasobliwie sobie poczynali, znacząco zmniejszając pogłowie kury domowej!

To może teraz kura.
Awatar użytkownika
Czerwonekredki
Stały bywalec
Posty: 179
Rejestracja: 21 lip 2018, 21:39
Płeć: kobieta
Enneagram: 4w5
MBTI: ISTPT

Re: Ułóż definicję - gra dla filologów

Post autor: Czerwonekredki »

Uczta definicja PWN 1.«wystawne przyjęcie z udziałem wielu gości»
2. «bardzo przyjemne przeżycie lub wydarzenie, zwykle kulturalne»

Kura - ptak hodowlany, głównie wykorzystywany do produkcji jajek.

Zemsta
This is how i met Marla Singer.
Marla's philosophy of life is that she might die at any moment.
The tragedy, she said, was that she didn't.
Awatar użytkownika
Ananas
Pobudzony intro
Posty: 153
Rejestracja: 24 lip 2019, 19:18
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 6w5
MBTI: INTP
Lokalizacja: Poznań

Re: Ułóż definicję - gra dla filologów

Post autor: Ananas »

PWN:
kura
1. «ptak domowy»
2. «potrawa z tego ptaka»
3. łow. «samica ptaków łownych»

Zemsta- 1.czynność, czynności złośliwe które mają na celu odpowiedź na jakiś zestaw zachowań które nie są pożądane.
2.Polskie dzieło Aleksandra Fredro.

Krzesło
We wszechświecie więcej jest gwiazd niż ziaren piasku na dowolnej plaży;
więcej jest gwiazd niż sekund, które upłynęły, odkąd powstała ziemia;
więcej jest gwiazd niż dźwięków i słów wypowiedzianych przez wszystkich ludzi od początku świata."

-Neil De Grasse Tyson
Awatar użytkownika
Ananas
Pobudzony intro
Posty: 153
Rejestracja: 24 lip 2019, 19:18
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 6w5
MBTI: INTP
Lokalizacja: Poznań

Re: Ułóż definicję - gra dla filologów

Post autor: Ananas »

Edit: teraz dopiero zauważyłem że krzesło było na początku :p.
Więc podaję nowe słowo do zdefiniowania:

Butelka
We wszechświecie więcej jest gwiazd niż ziaren piasku na dowolnej plaży;
więcej jest gwiazd niż sekund, które upłynęły, odkąd powstała ziemia;
więcej jest gwiazd niż dźwięków i słów wypowiedzianych przez wszystkich ludzi od początku świata."

-Neil De Grasse Tyson
Awatar użytkownika
Drim
Legenda Intro
Posty: 2119
Rejestracja: 07 mar 2013, 21:32
Płeć: mężczyzna

Re: Ułóż definicję - gra dla filologów

Post autor: Drim »

PWN:
Zemsta
odwet za doznaną krzywdę

Butelka
Szklany przedmiot służący do ochrony papierowych listów przed zalaniem wodą morską.
Niezwykle populary wśród rozbitków i piratów.

Słówko ode mnie:
absztyfikant
Awatar użytkownika
Czerwonekredki
Stały bywalec
Posty: 179
Rejestracja: 21 lip 2018, 21:39
Płeć: kobieta
Enneagram: 4w5
MBTI: ISTPT

Re: Ułóż definicję - gra dla filologów

Post autor: Czerwonekredki »

butelka «naczynie z wąską szyjką i małym otworem, używane do przechowywania płynów; też: zawartość takiego naczynia»

ABSZTYFIKANT - osobnik płci męskiej zabiegający o względy kobiety. Określenie nieco przestarzałe.


Kompatybilność
This is how i met Marla Singer.
Marla's philosophy of life is that she might die at any moment.
The tragedy, she said, was that she didn't.
Awatar użytkownika
BiałyGuzik
Intronek
Posty: 32
Rejestracja: 24 wrz 2016, 17:57
Płeć: kobieta
Enneagram: 10w
MBTI: ERROR
Lokalizacja: świat prostopadły

Re: Ułóż definicję - gra dla filologów

Post autor: BiałyGuzik »

PWN absztyfikant pot. «konkurent, wielbiciel»

kompatybilność- dopasowanie, współgranie, współbrzmienie dwóch podmiotów

Fraktal
Życie jest ciężkie jak worek ziemniaków.
Awatar użytkownika
Asperger
Intronek
Posty: 38
Rejestracja: 22 paź 2023, 13:18
Płeć: mężczyzna
MBTI: INTP

Re: Ułóż definicję - gra dla filologów

Post autor: Asperger »

Fraktal - grafika do tapetowania ścian tworzone przez komputery

Parowóz
ODPOWIEDZ