Literatura (cytaty)

Rozmowy o książkach, wierszach, gatunkach, postaciach literackich itp.
Awatar użytkownika
abandon
Intronek
Posty: 53
Rejestracja: 03 lip 2022, 20:59
Płeć: kobieta
Enneagram: 4w5
MBTI: INFPT

Re: Literatura (cytaty)

Post autor: abandon »

Między wszystkimi historiami, które się tłoczą niewyplątane u korzeni wiosny jest jedna, która już dawno przeszła na własność nocy, osiadła na zawsze na dnie firmamentów — wieczny akompaniament i tło gwiaździstych przestworzy. Przez każdą noc wiosenną, cokolwiek by się w niej działo, przechodzi ta historia wielkimi krokami ponad ogromny rechot żab i nieskończony bieg młynów. Idzie ten mąż pod mlewem gwiaździstym sypiącym się z żarem nocy, idzie wielkimi krokami przez niebo, tuląc dzieciątko w fałdach płaszcza, ciągle w drodze, w nieustannej wędrówce przez nieskończone przestrzenie nocy. O żałość ogromna samotności, o niezmierzone sieroctwo w przestrzeniach nocy, o blaski dalekich gwiazd.. W tej historii czas nic już nie zmienia. W każdym momencie przechodzi ona właśnie przez gwiezdne horyzonty, właśnie mija nas wielkimi krokami i tak już będzie zawsze, wciąż na nowo
Jednej rzeczy trzeba się wystrzegać w tych sprawach: ciasnej małostkowości, pedanterii i tępej dosłowności. Wszystkie rzeczy są powiązane, wszystkie nici uchodzą do jednego kłębka. Czy zauważyliście, że między wierszami pewnych książek przelatują tłumnie jaskółki, całe wersety drgających, spiczastych jaskółek? Należy czytać z lotu tych ptaków...
Awatar użytkownika
abandon
Intronek
Posty: 53
Rejestracja: 03 lip 2022, 20:59
Płeć: kobieta
Enneagram: 4w5
MBTI: INFPT

Re: Literatura (cytaty)

Post autor: abandon »

Tyle jest nieurodzonych dziejów. Te żałosne chóry wśród korzeni, te przegadujące się nawzajem gawędy, te niewyczerpane monologi wśród nagle wybuchających improwizacyj.. Czy starczy cierpliwości, by ich wysłuchać? Przed najstarszą zasłyszaną historią były inne, których nie słyszeliście, byli bezimienni poprzednicy, powieści bez nazwy, epopeje ogromne, blade i monotonne, bezkształtne byliny, bezforemne kadłuby, giganci bez twarzy zalegający horyzont, ciemne teksty pod wieczorne dramaty chmur, a dalej jeszcze - książki-legendy, książki nigdy nie napisane, książki-wieczni pretendenci, błędne i stracone książki in partibus infidelium..
Jednej rzeczy trzeba się wystrzegać w tych sprawach: ciasnej małostkowości, pedanterii i tępej dosłowności. Wszystkie rzeczy są powiązane, wszystkie nici uchodzą do jednego kłębka. Czy zauważyliście, że między wierszami pewnych książek przelatują tłumnie jaskółki, całe wersety drgających, spiczastych jaskółek? Należy czytać z lotu tych ptaków...
Awatar użytkownika
abandon
Intronek
Posty: 53
Rejestracja: 03 lip 2022, 20:59
Płeć: kobieta
Enneagram: 4w5
MBTI: INFPT

Re: Literatura (cytaty)

Post autor: abandon »

:D :D :D Spenetrowałem dekę fortepianu — nic. Wypiłem kieliszek wermutu — nic. Uwiodłem wszystkie córki (siedemnaście) hrabiego Ruster de Kisbatolla — nic, absolutnie nic. Co u diabła, myślę sobie, czyż nie ma już u nas prawdziwych oreoalkadonów, nie ma chotreodynastów. Poczekajcie, ja wam pokażę. Wołać matrosów. Admirał won. A, sukinsyny! Kreuzdonnerbrand! Zapomniałem! Zapomniałem, że wazy w South Kensington Museum są w złote figurki”
Jednej rzeczy trzeba się wystrzegać w tych sprawach: ciasnej małostkowości, pedanterii i tępej dosłowności. Wszystkie rzeczy są powiązane, wszystkie nici uchodzą do jednego kłębka. Czy zauważyliście, że między wierszami pewnych książek przelatują tłumnie jaskółki, całe wersety drgających, spiczastych jaskółek? Należy czytać z lotu tych ptaków...
Awatar użytkownika
Uciekinierka
Ambiwertyk
Posty: 145
Rejestracja: 07 sty 2015, 2:28
Płeć: kobieta
Enneagram: 9w1
MBTI: INFP

Re: Literatura (cytaty)

Post autor: Uciekinierka »

"Nasze spojrzenia przestały się spotykać. Gdy się poruszę i on się porusza, ale na wpół w tył odwrócony, jakby o mnie nie wiedział, jakby zaszedł poza wiele luster i nie mógł już powrócić. Żal ściska serce, gdy go widzę tak obcego i obojętnego. Przecież to ty, chciałbym zawołać, byłeś moim wiernym odbiciem, towarzyszyłeś mi tyle lat, a teraz nie poznajesz mnie! Boże!"

Bruno Schulz, Samotność
"(...) są różne szkoły, ale jedna z nich mówi, że nigdy nie jest za późno. Mnie się podoba ta szkoła. Co mówi, że nigdy nie jest za późno."
Awatar użytkownika
tonerek
Rozkręcony intro
Posty: 296
Rejestracja: 17 mar 2019, 17:20
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
Lokalizacja: Kraków

Re: Literatura (cytaty)

Post autor: tonerek »

Dwa cytaty może nie z literatury - ale moje ulubione:

"Nie jestem zupą pomidorową. Nie wszyscy muszą mnie lubić"

"Jeśli chcesz wszystkich uszczęśliwić, nie bądź przywódcą — sprzedawaj lody.”
– Steve Jobs

I jeszcze jeden:
"Za największego wroga ludzie mają tego, kto mówi im prawdę." - Platon
Awatar użytkownika
Dione
Intronek
Posty: 39
Rejestracja: 20 lis 2022, 19:19
Płeć: kobieta
Lokalizacja: Kraków

Re: Literatura (cytaty)

Post autor: Dione »

Życie posiada sens, jeśli pragniemy mu go nadać. Trzeba zacząć działać, zdobyć się na jakieś przedsięwzięcie.
Potem zaczynamy się zastanawiać, ale sprawa rozstrzygnęła się już, jesteśmy zaangażowani.
/Jean-Paul Sartre, Mdłości/
A good friend is a key to sanity in a totally insane world
Awatar użytkownika
tonerek
Rozkręcony intro
Posty: 296
Rejestracja: 17 mar 2019, 17:20
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
Lokalizacja: Kraków

Re: Literatura (cytaty)

Post autor: tonerek »

Wszelkie zło jest nieskończenie małe w porównaniu ze złem kobiety.

/Jacob Sprenger, Młot na czarownice/
Awatar użytkownika
Introja
Stały bywalec
Posty: 233
Rejestracja: 25 lip 2021, 16:27
Płeć: kobieta

Re: Literatura (cytaty)

Post autor: Introja »

tonerek pisze: 27 lut 2023, 20:25 Wszelkie zło jest nieskończenie małe w porównaniu ze złem kobiety.

/Jacob Sprenger, Młot na czarownice/
O matko xd jeszcze jakie źródło xd
Awatar użytkownika
Fire
IntroManiak
Posty: 638
Rejestracja: 20 lut 2019, 17:47
Płeć: kobieta

Re: Literatura (cytaty)

Post autor: Fire »

„Miłość jest morzem, w którym intelekt tonie”
Rumi
Kilka
Introrodek
Posty: 16
Rejestracja: 13 cze 2022, 13:01
Płeć: kobieta

Re: Literatura (cytaty)

Post autor: Kilka »

Iść trzeba po omacku, na wiele rzeczy zamykając oczy, nie marzyć o szczęściu, nie ośmielać się sarkać, że się nam z rąk wymyka. Życie jest powinnością, obowiązkiem, a obowiązek bywa ciężki. Spełnijmy więc tę powinność.
Gonczarow, "Obłomow"
Dao Ming Si 11
Zagubiona dusza
Posty: 4
Rejestracja: 26 mar 2023, 22:50
Płeć: kobieta

Re: Literatura (cytaty)

Post autor: Dao Ming Si 11 »

Judaizm,chrześcijaństwo i Islam,wszystkie one ociekają pięknymi słówkami o łasce dobroci i miłosierdziu, dopóki nie mają w ręku kajdan, krat,władzy sal tortur i szubienic . Wszystkie te wiary włącznie z religiami,które narodziły się w najnowszych czasach i do dziś urzekają wiele serc wszystkie one przychodziły żeby przynieść nam zbawienie,a krotko potem przelewały nasza krew. Ja osobiście nie wierzę w naprawę świata. O nie. Nie wierzę w naprawę świata w żadnej postaci. Nie dlatego jakoby swiat był dla mnie idealny, bynajmniej,jest wypaczony ,ponury i pełen cierpienia,ale każdy kto zabiera się do jego naprawy wkrótce nurza się w potokach krwi. Amos Oz Judasz.
Awatar użytkownika
tonerek
Rozkręcony intro
Posty: 296
Rejestracja: 17 mar 2019, 17:20
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
Lokalizacja: Kraków

Re: Literatura (cytaty)

Post autor: tonerek »

Pamiętaj że ludzi to wilki miej łoczy szeroko otwarte ciupagę trzymaj w garści. [Janosik]
Awatar użytkownika
invisible_ink
Intronek
Posty: 26
Rejestracja: 15 paź 2014, 15:56
Płeć: mężczyzna
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Literatura (cytaty)

Post autor: invisible_ink »

"Nie możemy ustalić dokładnego momentu, kiedy kształtuje się przyjaźń. Jak przy napełnianiu naczynia kropla po kropli znajdzie się wreszcie kropla, która przelewa naczynie, tak w serii życzliwości jest jedna ostatnia, która przepełnia serce."
Ray Bradbury - 451 Stopni Fahrenheita
nothing ever happens if you don't make it happen
Awatar użytkownika
tonerek
Rozkręcony intro
Posty: 296
Rejestracja: 17 mar 2019, 17:20
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
Lokalizacja: Kraków

Re: Literatura (cytaty)

Post autor: tonerek »

I tak patrzę na ludzi, kiedy kroczę po ulicy
Wszyscy diabła warci, lub najwyżej piaskownicy
Jak ja bardzo nienawidzę rasizmu i skinów
Jednak bardziej frajerów, cieniasów i kretynów
Będę walczył do końca, z każdym nędznym łachmytą
Który będzie miał czelność nazwać mnie hipokrytą
Śmiało stanę przed nim i mu spojrzę prosto w oczy
Zapamiętaj świnio - do Polaka nie podskoczysz
Łydka Grubasa "Świnia"
Awatar użytkownika
Asperger
Intronek
Posty: 38
Rejestracja: 22 paź 2023, 13:18
Płeć: mężczyzna
MBTI: INTP

Re: Literatura (cytaty)

Post autor: Asperger »

-Z epoki identyczności, z epoki samotności, z epoki Wielkiego Brata, z epoki dwójmyślenia – pozdrawiam was!
-Jeśli chcesz wiedzieć jaka będzie przyszłość, wyobraź sobie but depczący ludzką twarz, wiecznie!
-Może wariat to po prostu członek jednoosobowej mniejszości.
-Nic na świecie nie jest tak straszne jak ból fizyczny. W obliczu bólu nie ma bohaterów, w obliczu bólu nie ma bohaterów – powtarzał w myślach, tarzając się po posadzce i bezradnie tuląc do siebie rwące lewe ramię.
-Wolność oznacza prawo do twierdzenia, że dwa i dwa to cztery. Z niego wynika reszta.

Orwell ma nędzną mogiłę. A zasługuje co najmniej na kopię mauzoleum Lincolna. Póki co, przewraca się widząc jak bardzo zignorowaliśmy jego nauki.
ODPOWIEDZ