Oddajcie nam pierogi ruskie !

Dyskusje dotyczące życia, społeczeństwa, polityki, filozofii itp.
patha
Intro-wyjadacz
Posty: 380
Rejestracja: 18 sty 2016, 5:12
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: INTP/J-T

Oddajcie nam pierogi ruskie !

Post autor: patha »

Aktywizm jest dzisiaj modny. Podobno bycie aktywistą to obowiązek obywatelski, przejaw aktywności społeczno-demokratycznej i dobrze robi na zmarszczki. Zatem walkę o lepszy świat chciałbym zacząć na tym forum, tą oto infografiką:
Image
Awatar użytkownika
Drim
Legenda Intro
Posty: 2121
Rejestracja: 07 mar 2013, 21:32
Płeć: mężczyzna

Re: Oddajcie nam pierogi ruskie !

Post autor: Drim »

Masz na myśli pierogi po żydowsku?
A nie, to ryba była po żydowsku... czy po grecku? Czort ich tam wie. Co na ten temat mówią źródła pierwotne np. kuchbuch von Breslau?

Dobrze, że w mojej chłopskiej rodzinie zawsze się mówiło od rzeczy. Pierogi z mięsem, z kapustą, z czym człowiek chce. Ominęły nas te inteligenckie rozrywki klasy próżniaczej, hoho a cóżże Izabelo nazwiemy daniem od Prusów względnie Teutonów (choć to en masse Czesi i Polacy byli).
O, a może panicz zje faszerowane jabłuszko? Tak nam ciężko i kopiejka by się przydała. Tatkę car posłał do Kuszimy aby tam walczył z NATO, z NATE. Chwała wielkiej Rosji i boże lepiej chroń cara bo za 12 lat rozsmarują go na ścianie.

Fundamentalne pytanie jest jedno!
Czy jak jutro pójdę do wege burgerowni i zamówię nowego burgera ala ryba, to on będzie miał ości? Nie lubię ości.

Życzę wszystkim miłego kaleczenia języka. Pamiętajcie, elastyczność języka i ciągłe zmiany form fleksykalnych to spisek językoznawców i Miodka.
Awatar użytkownika
jubei
Intromajster
Posty: 527
Rejestracja: 22 lut 2008, 11:27
Płeć: mężczyzna

Re: Oddajcie nam pierogi ruskie !

Post autor: jubei »

@patha
Jest tu jednakże pewien problem.. Nie chcę zaogniać obecnej geopolitycznej sytuacji, ale z tego co osobiście zauważyłem, Ukraińcy uważają nasze pierogi "ruskie" za polskie. Tzn bo są zrobione z (drogim w starych czasach) twarogiem. Tacy z nas Paniska. Bo na Ukrainie są owszem takie pierogi ale z samymi ziemniakami i cebulą. A to my żeśmy dodali ten nowy składnik.

Patrz wareniki.
Wszedłem teraz specjalnie na stronę wikipedii Ukraińskiej. Jest przepis na pierogi z samym serem (twarogiem) ale nie wiem czy nie jest to nowoczesny przepis. W innych miejscach odnośnik prowadzi do słonego żółtego sera. Jest też info, że "pierogi ruskie" pochodzą z terenów zach Ukrainy i Polski (Galicja) czyli dawna Ruś Czerwona.
Tak więc nazwa pierogów wywodzi się od Rusi z Województwa Ruskiego IRP a nie wszystkich Rusi. Pierogi tak naprawdę można by zaliczyć do dań Indoeuropejskich, nasze słowiańskie są najpewniej spokrewnione z pierożkami chińskimi jako ich pierwowzorem.

Tak nam jedzeniowy politing robi ciasto z mózgów.
"Life is so unnecessary"
patha
Intro-wyjadacz
Posty: 380
Rejestracja: 18 sty 2016, 5:12
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: INTP/J-T

Re: Oddajcie nam pierogi ruskie !

Post autor: patha »

U mnie w mieście jest pierogarnia ukraińska, muszę tam kiedyś wpaść i popytać jak to u nich jest z "pierogami ruskimi".
ODPOWIEDZ