Introwersja a opinie innych

Tutaj rozmawiamy o ogólnych kwestiach osobowości, typologiach osobowości, temperamentu; zamieszczamy testy osobowości.
Awatar użytkownika
Fire
IntroManiak
Posty: 642
Rejestracja: 20 lut 2019, 17:47
Płeć: kobieta

Introwersja a opinie innych

Post autor: Fire »

Niedawno spotkałam się z ciekawą opinią. W internetach, nie polskojęzycznych. Ktoś stwierdził, że introwertycy to narcyzi. Po zastanowieniu, muszę przyznać, że możemy sprawiać takie wrażenie.Z racji tego, że skupiamy się na tym co wewnątrz, otoczenie nie zawsze nas kręci. No i ludzie mogą tak odbierać nasze zachowanie. Subiektywnie. Szkoda bo wielu intro może mieć przez to trudniej. Ludziki mogą nas unikać, bo wydaje im się, że rzeczywiście kochamy tylko siebie. Zapraszam do dyskusji :)
Awatar użytkownika
Kinio
Introwertyk
Posty: 70
Rejestracja: 08 cze 2022, 16:01
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: INFP
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Introwersja a opinie innych

Post autor: Kinio »

Coś w tym jest ale to pewnie wynika z niedopowiedzeń i domysłów. Ludzie z automatu sobie dopowiadają mnóstwo rzeczy bo umysł uwielbia chodzić na skróty. Mi np. do miłości do samego siebie jest bardzo daleko ale z zewnątrz może to wyglądać tak jakbym był arogancki bo ciężko się ze mną rozmawia. To nie wynika z tego, że nie szanuje ludzi tylko z tego, że często po prostu nie wiem jak z nimi rozmawiać ale naklejka aroganta pojawia się jeszcze zanim ta realizacja ma u nich miejsce.
"Hope is heavy and uncomfortable, but it's also our greatest responsibility."
intbrun
Intro-wyjadacz
Posty: 410
Rejestracja: 27 sty 2021, 8:37
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: INFP
Lokalizacja: Norwegia

Re: Introwersja a opinie innych

Post autor: intbrun »

Zupełnie błędny odbiór. Introwertycy są często bardzo krytyczni wobec siebie, podczas gdy narcyz uważa siebie za naj. Tyle że introwertycy są również często krytyczni i wymagający wobec innych. A to może sprawiać błędne odczucie, że się wywyższa czyli jest narcyzem. Przy czym... mam wylatane na to czy jestem odbierany jako narcyz czy krytyk. Jeśli ktoś nie widzi różnicy, a przede wszystkim nie rozumiem powodów to najprawdopodobniej nie mamy o czym rozmawiać. Nie interesuje mnie zdanie o mnie ludzi, z którymi nie mam o czym rozmawiać. To ich problem, co o mnie sądzą ;-)
Awatar użytkownika
Rafael
IntroManiak
Posty: 642
Rejestracja: 04 lip 2022, 22:01
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 9w1
MBTI: ISFJ
Lokalizacja: Warszawa

Re: Introwersja a opinie innych

Post autor: Rafael »

Być może tak jest, ale ja z własnego doświadczenia mam znikomą wiedzę na temat ludzkich myśli. Nie staram się w nich czytać, bo z psychologii wiem, że to toksyczny proces, który może prowadzić do zaburzeń psychicznych, w szczególności depresji.

Z drugiej strony też nie zaważyłem, żeby mnie ktoś unikał. Raczej wręcz przeciwnie ludzie mnie zaczepiają na spacerze, powiedzmy średnio 2 osoby dziennie i gadają o głupotach, a ja mam już taką naturę, że cierpliwie wysłuchuję.

Dyskutowany problem raczej mnie nie dotyczy, gdyż nie ma takiej możliwości, żeby mnie ktoś wziął za narcyza. Zbyt żałośnie wyglądam. Za to wzbudzam litość. Czasem nawet na siłę dają mi pieniądze, choć ja zawsze odmawiam.

Ode mnie nikt nie wymaga żebym mówił, jak powiem parę zdawkowych gładkich słów to są mile zaskoczeni i bardzo z siebie zadowoleni :D , że poznali takie sympatycznego i otwartego na kontakty niepełnosprawnego na wózku. Będą mi się kłaniać do końca życia, a ja nie będą pamiętał kto mnie pozdrawia i dlaczego.
Nie o górę się potkniesz, ale o kamień.
Awatar użytkownika
bartek93
Ambiwertyk
Posty: 320
Rejestracja: 15 kwie 2018, 22:29
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 9w1
MBTI: INFP
Lokalizacja: Okolice Siedlec

Re: Introwersja a opinie innych

Post autor: bartek93 »

Bzdura. Ktoś, kto określa introwertyków mianem narcyzów, albo ma złe doświadczenia z intro, albo jest zwykłym ignorantem. Narcyzm nie ma nic wspólnego z byciem introwertykiem, znam chyba nawet więcej narcystycznych ekstrawertyków, u których cechy takie jak potrzeba atencji jest nawet bardziej widoczna. To, że ktoś kieruje percepcję do swojego wnętrza, zupełnie nijak ma się do narcyzmu. Narcyzm to zaburzenie osobowości, introwersja - cecha osobowości.
I breathe the air of my beliefs
INFP 962(171) sp/so
Agata1984+
Zagubiona dusza
Posty: 3
Rejestracja: 25 sty 2023, 16:52
Płeć: kobieta
Enneagram: Int

Re: Introwersja a opinie innych

Post autor: Agata1984+ »

Witam. Jestem nowa jak się wbić ?😊
Agata1984+
Zagubiona dusza
Posty: 3
Rejestracja: 25 sty 2023, 16:52
Płeć: kobieta
Enneagram: Int

Re: Introwersja a opinie innych

Post autor: Agata1984+ »

Szukam kogoś to pogadania ,tak ogólnie , z racji swojego introwertryzmu mało mam osób wokół siebie ,a w zasadzie nikogo. Przyzwyczaiłam się trochę ,ale czasem jednak doskwiera . Pozdrawiam.
literatka3
Introrodek
Posty: 24
Rejestracja: 03 mar 2020, 23:24
Płeć: kobieta
MBTI: INFJ

Re: Introwersja a opinie innych

Post autor: literatka3 »

Introwertyk skupiony jest bardziej na swoich myślach i uczuciach. Dzięki temu może bardziej o siebie zadbać, a nawet odkryć predyspozycje do bycia naukowcem bądź artystą. Czy to źle? Ja uważam, że nie. Z osobami silnie ekstrawertycznymi trudniej mi podtrzymać kontakt.
ODPOWIEDZ