Dewaluacja słowa Introwertyk?

W tym miejscu dyskutujemy o zjawisku introwertyzmu, o tym, jak wpłynął on na nasze życie, jakie są wady i zalety bycia introwertykiem.
Awatar użytkownika
jubei
Intromajster
Posty: 532
Rejestracja: 22 lut 2008, 11:27
Płeć: mężczyzna

Dewaluacja słowa Introwertyk?

Post autor: jubei »

Cześć, mam ostatnio takie przemyślenia odnośnie terminologii. Mam wrażenie, że podział intro<>extra spowszedniał. Nie jest wyznacznikiem, a kolejnym określeniem, nie wiem takim jak poziom humoru danego dnia, używanym czasem nawet dla lansu określeniem.

W dawnych zamierzchłych czasach, ogólnym określeniem na człowieka wycofanego było po prostu nieśmiały. Mówię tu teraz o powszechnym użyciu a nie terminologiach używanych w gabinetach. Ale to oczywiście za ogólne stwierdzenie. Introwertyk (kiedyś mało znane słowo) to już bardziej konkretnie, natomiast nadal czasem za mylnie uważane. Na dodatek, pod tym określeniem ukrywają się osoby z twardszymi zaburzeniami. Ale nawet i ten termin już nie taki częsty. Jeszcze przed czasami Discorda, nie było konkurencji w mediach społecznościowych dla introwertyków. A moje badanie w YT i innych jakichś wyszukiwarkach pokazało, że pod hasłami introwertyzm ludzie głównie poszukiwali pomocy. Dlatego moim zdaniem nie ma zapotrzebowania i myślę, że nie przetrwa czasu taki podział powszechny. Tzn. zostanie z nami, ale historycznie.

Wraz z rozwojem społeczeństwa, wszystko dookreślamy, wydzielamy subkultury, wydzielamy nowe kategorie, klasyfikacje. Taka trochę społeczna biurokracja. I tak, ludzie zachaczający o introwertyzm a mający problemy mają własne kategorie przypadłości, węższe od spektrum introwersji. Coraz więcej ludzi się bada, a u dzieci coraz więcej się wykrywa już na poziomie szkolnictwa podstawowego przez wyuczonych psychologów. Kiedyś te rolę stanowiły Panie pedagog od siedmiu boleści. Coraz mniej dzieci dorasta bez diagnozy aby potem mówić o sobie samym wycofanym i introspektywnym dumnie - introwertyk.

Co o tym myślicie, czy ta analiza jest adekwatna?
"Life is so unnecessary"
Awatar użytkownika
Drim
Legenda Intro
Posty: 2141
Rejestracja: 07 mar 2013, 21:32
Płeć: mężczyzna

Re: Dewaluacja słowa Introwertyk?

Post autor: Drim »

Nie wiem czy spowszechniał, ostatnio spotkałem się z mocną krytyką introwertyzmu ze społecznego punktu widzenia, ergo jesteśmy rozpoznawalni, ale w gruncie rzeczy masz rację. Polepszyła się świadomość psychololo otaczających nas ludzi i tam gdzie ktoś kiedyś widział introwertyzm teraz zazwyczaj widzi szersze definicje.

Introwertyzm nigdy nie przejdzie do historii. Biologia kształtuje nas tak aby istniało zawsze kilka modeli odpowiedzi na otaczające nas zagrożenia. Introwertyzm jest takim modelem, rzadkim, ale jest.
intbrun
Intro-wyjadacz
Posty: 411
Rejestracja: 27 sty 2021, 8:37
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: INFP
Lokalizacja: Norwegia

Re: Dewaluacja słowa Introwertyk?

Post autor: intbrun »

Nie wiem jaki styk mieliście z tym wykrywaniem u dzieci na poziomie szkolnictwa podstawowego, ale to się zrobiła sztuka dla sztuki. Psycholodzy szkolni wypychają stada dzieci do przychodni pedagogicznych, gdzie psyhologanci dwoją się i troją, żeby przypisać im dys-cokolwiek. Można by się pochylić i zastanowić ile zupełnie normalnych dzieci, które po prostu miały jakieś swoje minimalne różnice w tempie rozwoju, czy wrażliwości, czy innych cechach zostało napiętnowanych i zaszufladkowanych do jakiejś grupy. Albo takich które nic nie miały, ale komuś się wydawało.
Nie twierdzę, że psychologów nie powinno być, a dzieci nie powinny być badane. Ale praktyczna implementacja procesu jest co najmniej wątpliwa, żeby nie powiedzieć, że słaba i skupia się nie na tym co trzeba. Plus - to już moje zupełnie prywatne zdanie - większość psychologów powinna pierwsza stanąć w kolejce na leczenie, a nie zabierać się za innych.

Natomiast zgadzam się z tym, że introwertyzm jest mylnie utożsamiany z zaburzeniami, a przez to sporo ludzi z zaburzeniami czuje się introwertykami. To może, ale nie musi się wiązać ze sobą, więc domyślne postawienie znaku równości jest błędne. Czy brak zapotrzebowania na introwertyzm? nie wydaje mi się, ale trzeba pilnować we własnym podwórku, żeby choćby to forum zamiast introwertycznego nie zrobiło się anarchistyczno-przegrywowe. Bo z introwertyzmem to ma się średnio... Przy pewnych tematach prawdziwy introwertyk po prostu się wycofa, i zostaną sami 'pseudo'.
Awatar użytkownika
Fyapowah
Stały bywalec
Posty: 199
Rejestracja: 01 maja 2012, 23:24
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: INTP
Kontakt:

Re: Dewaluacja słowa Introwertyk?

Post autor: Fyapowah »

10-15 lat temu pod flagą introwertyzmu mogłem łatwo znaleźć w internecie ludzi podobnych do mnie. Dzisiaj nie ma różnicy między przeciętnym internetowym "introwertykiem" a śmieszkiem z facebooka czy innym trollem z wykopu. Trzeba używać określeń mniej atrakcyjnych dla śmieszków, niż introwertyzm.
Czucie i wiara silniej mówi do mnie
Niż mędrca szkiełko i oko.
Awatar użytkownika
Drim
Legenda Intro
Posty: 2141
Rejestracja: 07 mar 2013, 21:32
Płeć: mężczyzna

Re: Dewaluacja słowa Introwertyk?

Post autor: Drim »

@intbrun
Feminizm (przegrywizm) nigdy nie zdobędzie mocnego przyczułku wśród introwertyków ponieważ introwertyzm cechuje się silnym indywidualizmem. Anarchokapitalizm (anarchizm) zawsze znajdzie odzwierciedlenie ponieważ introwertyzm cechuje się silnym indywidualizmem.

Anarchizm to właściwie błędne określenie, bardziej pasuje liberalizm, libertarianizm.
Leseferyzm. Kapitalizm. Minarhizm.
intbrun
Intro-wyjadacz
Posty: 411
Rejestracja: 27 sty 2021, 8:37
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: INFP
Lokalizacja: Norwegia

Re: Dewaluacja słowa Introwertyk?

Post autor: intbrun »

Tych liberałów jest całkiem sporo, więc nie jest to aż takie indywidualne jak się próbuje mówić.
Awatar użytkownika
Drim
Legenda Intro
Posty: 2141
Rejestracja: 07 mar 2013, 21:32
Płeć: mężczyzna

Re: Dewaluacja słowa Introwertyk?

Post autor: Drim »

@intbrun
Nie. Odnotowywujemy wzrost tendencji totalitarnych w Europie, a świat liberalny nie ma żadnych narzędzi aby temu przeciwdziałać.
Awatar użytkownika
Rafael
IntroManiak
Posty: 645
Rejestracja: 04 lip 2022, 22:01
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 9w1
MBTI: ISFJ
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dewaluacja słowa Introwertyk?

Post autor: Rafael »

Kiedyś to był naukowy termin szerzej znany, dzięki pracom C.G. Junga.
Z czasem w jakiś sposób trafił do popkultury, a ta dewaluuje wszystko i za jakiś czas z niej zniknie, przestanie być modny.

A co do nauki, to trudno powiedzieć, być może z czasem pojawią się lepsze określenia, doskonalsze typologie osobowości i wtedy odejdzie do historii. Póki co trzyma się dobrze, a prace C.G. Junga przeżywają renesans.

Sprawdza się w życiu. Pozwala określić różnice i pomaga w tolerowaniu inności.
Jest łatwy w użyciu. Nie trzeba być psychologiem, ani robić testów, by rozróżnić into od ekstra.
Ze szczegółowymi diagnozami zaburzeń już tak łatwo nie jest.
Dzieła. Ja gdy chce, by ktoś dał mi spokój, mówię że jestem introwertykiem i na ogół spotykam się ze zrozumieniem. :)
Nie o górę się potkniesz, ale o kamień.
intbrun
Intro-wyjadacz
Posty: 411
Rejestracja: 27 sty 2021, 8:37
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: INFP
Lokalizacja: Norwegia

Re: Dewaluacja słowa Introwertyk?

Post autor: intbrun »

Drim pisze: 04 lis 2023, 1:29 @intbrun
Nie. Odnotowywujemy wzrost tendencji totalitarnych w Europie, a świat liberalny nie ma żadnych narzędzi aby temu przeciwdziałać.
To nie przeczy temu co pisałem. Liberałów jest całkiem sporo, tylko nie mają przebicia. Albo zbyt szybko odpuszczają, pozwalając zdominować się mniejszości, która potrafi pociągnąć za sobą tłuszcze prymitywnymi, ale jednak skutecznymi metodami. Z drugiej strony można spojrzeć inaczej, były bardziej liberalne momenty w niedawnej historii Europy, i nie zostały docenione. Pytanie czy to problem z liberalizmem, czy odbiorcami. Wygląda na to że większości wystarczy chleb i igrzyska.
patha
Intro-wyjadacz
Posty: 391
Rejestracja: 18 sty 2016, 5:12
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: INTP/J-T

Re: Dewaluacja słowa Introwertyk?

Post autor: patha »

Introwertyzm to pojęcie z modelu psychologicznego. Współdzielone przez wiele modeli, w każdym znaczy coś innego, inaczej się definiuje.

Jeżeli coś się dewaluuje to jego zapożyczenie w kulturze popularnej. Np. jako etykieta do tworzenia tożsamości grupowej.

A wg. tych modeli psychologicznych introwertycy wcale nie muszą być do siebie podobni. Np. w Big5 jest oś intro-ekstra (czyli spektrum) i jest tylko jednym z parametrów osobowości. Tzn. że dwóch introwertyków może się zupełnie różnić od siebie w pozostałych 4 parametrach.

W modelu MBTI introwertykiem jest ten, kogo główna funkcja kognitywna jest ukierunkowana introwertycznie. A różne typy mają różne funkcje głowne, a typów funkcji jest 4.
Więc może się okazać, że spotykasz kogoś kto jako drugą funkcję kognitywną ma ekstrawertyczną wersję Twojej pierwszej funkcji głównej, i wydaje Ci się przez to ekstrawertykiem, chociaż nim nie jest.
Awatar użytkownika
Rafael
IntroManiak
Posty: 645
Rejestracja: 04 lip 2022, 22:01
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 9w1
MBTI: ISFJ
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dewaluacja słowa Introwertyk?

Post autor: Rafael »

patha pisze: 21 lut 2024, 17:57 W modelu MBTI introwertykiem jest ten, kogo główna funkcja kognitywna jest ukierunkowana introwertycznie. A różne typy mają różne funkcje głowne, a typów funkcji jest 4.
Więc może się okazać, że spotykasz kogoś kto jako drugą funkcję kognitywną ma ekstrawertyczną wersję Twojej pierwszej funkcji głównej, i wydaje Ci się przez to ekstrawertykiem, chociaż nim nie jest.
Interesujące. :)
Ja mam od dziecka dobrze rozwiniętą funkcję Fe, co ciekawe jako jedyny w rodzinie. :o
Były okresy w moim życiu, gdy grała ona pierwsze skrzypce. Obecnie jest na drugim planie. :(
Główną rolę ma teraz Si, odziedziczona po ojcu, ISTJ.
Teraz nikt nie kwestionuje mojego introwertyzmu, a może po prostu nie dzielą się swoimi obiekcjami. :oops:

Według tej teorii to szczególnie typy INFP oraz ISFP mogłyby to robić, gdyż mają Fi dominujące.
Hej... odezwijcie się! :)
Co o tym myślicie?
Nie o górę się potkniesz, ale o kamień.
Awatar użytkownika
Iszkafel
Introrodek
Posty: 10
Rejestracja: 10 mar 2024, 16:34
Płeć: mężczyzna
Lokalizacja: Białystok

Re: Dewaluacja słowa Introwertyk?

Post autor: Iszkafel »

Z obserwacji, bardzo wiele osób określa się jako introwertycy wcale nimi nie będąc. To zupełnie tak jakby w rozumieniu potocznym to popularność decydowała czy jest się introwertykiem/ekstrawertykiem.
Awatar użytkownika
Rafael
IntroManiak
Posty: 645
Rejestracja: 04 lip 2022, 22:01
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 9w1
MBTI: ISFJ
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dewaluacja słowa Introwertyk?

Post autor: Rafael »

Iszkafel pisze: 10 mar 2024, 16:41 To zupełnie tak jakby w rozumieniu potocznym to popularność decydowała czy jest się introwertykiem/ekstrawertykiem.
Otóż to popularność nie decyduje. Wielu introwertyków jest bardzo popularnych, choćby nawet tacy artyści. :)
Nie o górę się potkniesz, ale o kamień.
ODPOWIEDZ