Introwertyzm nabyty z wiekiem?

W tym miejscu dyskutujemy o zjawisku introwertyzmu, o tym, jak wpłynął on na nasze życie, jakie są wady i zalety bycia introwertykiem.
Awatar użytkownika
Rafael
IntroManiak
Posty: 643
Rejestracja: 04 lip 2022, 22:01
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 9w1
MBTI: ISFJ
Lokalizacja: Warszawa

Re: Introwertyzm nabyty z wiekiem?

Post autor: Rafael »

Jeśli chodzi o mnie to ten fragment z książki, jak najbardziej potwierdza moją przemianę.
Gdy byłem ekstrawertykiem miałem "głód bodźców". Szukałem jak najmocniejszych wrażeń, gdzie tylko się dało.
Teraz jestem introwertykiem i "unikam bodźców". I trudno mi zrozumieć jak mogłem kiedyś tak dużą ilość wrażeń wytrzymać i jeszcze mi się to podobało. W obszarze stymulacji zmieniłem się o 180 stopni.

Układ nerwowy nie jest wykuty z kamienia i może ulegać zmianą. Psychiatrii dobrze są znane przypadki zmian osobowości u pacjentów najczęściej z ekstrawertycznej na introwertyczną, będące wynikiem procesu chorobowego np po psychozach schizofrenicznych. Nietrudno zrozumieć dlaczego właśnie w tą stronę. ;)
Nie o górę się potkniesz, ale o kamień.
Awatar użytkownika
Coldman
Administrator
Posty: 2681
Rejestracja: 07 lip 2014, 2:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: Szajs
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Introwertyzm nabyty z wiekiem?

Post autor: Coldman »

To jeszcze poczytaj sobie to https://imgur.com/a/Pr4Mx

Ja nie unikam, bodźców tylko je sobie dawkuje w odpowiedni sposób. Tutaj istnieje cienka granica, gdzie wszelkie lęki z tym związane odpowiada już neurotyzm. Ludzie uwielbiają mylić introwertyzm z neurotyzmem.

Jak sam widzisz, za daną cechę jest odpowiedzialne kilka rzeczy, potem na podstawie tego, tworzymy model dla uproszczenia. Nawiązuje tu do tematu mbti. Najczęściej stosowanym w społeczności akademickiej jest Wielka Piątka.
Mamy tutaj cechę ekstrawersji i jest stany nasilenia i jej czynniki. Wysyłam to wraz z cechą neurotyzmu dla porównania.

1. NEUROTYCZNOŚĆ – wymiar odzwierciedlający przystosowanie emocjonalne – emocjonalne
niezrównoważenie. Neurotyczność oznacza podatność na doświadczanie negatywnych emocji, takich jak
strach, zmieszanie, niezadowolenie, gniew, poczucie winy oraz wrażliwość na stres psychologiczny. Osoby
neurotyczne są skłonne do irracjonalnych pomysłów, stosunkowo mało zdolne do kontrolowania swoich
popędów oraz zmagania się ze stresem. Osoby z małą neurotycznością są emocjonalnie stabilne, spokojne,
zrelaksowane i zdolne do zmagania się ze stresem, bez doświadczania obaw, napięć i rozdrażnienia. Cecha ta
jest przede wszystkim wymiarem normalnej osobowości.
- lęk – tendencja do reagowania napięciem i strachem, nerwowość i skłonność do martwienia się
- agresywna wrogość – tendencja do doświadczania gniewu i irytacji
- depresyjność – tendencja do doświadczania poczucia winy, smutku, bezradności i samotności
- impulsywność – niezdolność do kontrolowania pragnień i popędów
- nadwrażliwość – podatność na stres – niezdolność do zmagania się ze stresem, tendencja do reagowania
poczuciem bezradności i paniką w trudnych sytuacjach.
- Nadmierny samokrytycyzm – lęk społeczny, niskie poczucie wartości, wstydliwość i poczucie
zmieszania w obecności innych.

2. EKSTRAWERSJA – charakteryzuje jakość i ilość interakcji społecznych oraz poziom aktywności, energii
i zdolności do odczuwania pozytywnych emocji.
- towarzyskość – zakres i ilość utrzymywanych kontaktów z innymi ludźmi
- serdeczność – zdolność do utrzymywania bliskich związków z innymi ludźmi, przyjacielskość
- asertywność - tendencje dominatywne i przywódcze
- aktywność – tempo, wigor, energia, potrzeba bycia zajętym i zaangażowanym
- poszukiwanie doznań – poszukiwanie podniet i stymulacji
- emocjonalność w zakresie reagowania pozytywnymi emocjami – np. radością, poczuciem szczęścia,
oraz pogodny nastrój i optymizm życiowy

Wiesz jak jest u mnie, powiem to w uproszczeniu
Towarzyskość - nisko
Serdeczność - nisko
Asertywność- lekko nisko( w górach to mogę prowadzić wycieczkę)
Aktywność- średnio
Poszukiwanie doznań- wysoko
Emocjonalność - nisko

I co ja też szukam najmocniejszych wrażeń, uwielbiam sporty ekstremalne, jakieś maratony długodystansowe, wycieczki, ale w ogólnym rozrachunku to jest ze mnie Introwertyk (niska ekstrawersja). Gadałem o tym ze specjalistami i to jest całkowicie normalne. Dziwne co nie, ale po prostu już tak mam, po prostu muszę znaleźć w tym wszystkim złoty środek.


Oczywiście, że są znane takie przypadki w psychiatrii, ale sam właśnie piszesz, że jakiego skrajnego procesu potrzeba, by takich zmian dokonać. Naprawdę nie wiele osób, przez takie coś przechodzi, więc w większości przypadków, mylnie zakładają swoją przemianę temperamentu.
Może jak większość urodzili się ambiwertykami, ale przez trudne dzieciństwo, nabyli lęków, blokad, które później pokonali w wieku dorosłym i się im wydaje, że to jakaś zmiana ich temperamentu. Co człowiek to inny przypadek.
Awatar użytkownika
Rafael
IntroManiak
Posty: 643
Rejestracja: 04 lip 2022, 22:01
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 9w1
MBTI: ISFJ
Lokalizacja: Warszawa

Re: Introwertyzm nabyty z wiekiem?

Post autor: Rafael »

Coldman pisze: 13 wrz 2022, 22:59 Ludzie uwielbiają mylić introwertyzm z neurotyzmem.
Jak najbardziej się z tym zgadzam. Również to na tym forum zauważyłem, zresztą już o tym wspominałem. Choć ja patrzę na to zagadnienie bardziej z punktu widzenia psychopatologii.
Oczywiście, że są znane takie przypadki w psychiatrii, ale sam właśnie piszesz, że jakiego skrajnego procesu potrzeba, by takich zmian dokonać. Naprawdę nie wiele osób, przez takie coś przechodzi, więc w większości przypadków, mylnie zakładają swoją przemianę temperamentu.
Jasne dotyczy to niewielu osób.
Mam kolegę z diagnozą schizofrenii paranoidalnej, który miał już 64 psychozy wymagające hospitalizacji, a pomimo tego nadal jest mega ekstrawertykiem, choć te kontakty z ludźmi średnio mu wychodzą. Delikatnie mówiąc jest nierozumiany.
Niektórych nic nie rusza.

Miałem też koleżankę bardzo ekstrawertyczną, która już po pierwszej psychozie stała się introwertyczką. I tak jej zostało już na zawsze, aż do samobójstwa kilkanaście lat po pierwszej psychozie.
A innym potrzeba niewiele.

Co do zmian osobowości w wyniku psychozy schizofrenicznej to jeszcze nie wiele wiadomo na poziomie szlaków neurotransmisyjnych. Mogę jedynie domniemywać że kluczem do odpowiedzi będzie tu dopamina i zmiana jej szlaku w mózgu, co miałoby wpływ na ekstrawertyzm. Prawdopodobnie u jednych chorych ten szlak ulega zmianie o innych nie.
Wiesz jak jest u mnie, powiem to w uproszczeniu
Towarzyskość - nisko
Serdeczność - nisko
Asertywność- lekko nisko( w górach to mogę prowadzić wycieczkę)
Aktywność- średnio
Poszukiwanie doznań- wysoko
Emocjonalność - nisko

I co ja też szukam najmocniejszych wrażeń, uwielbiam sporty ekstremalne, jakieś maratony długodystansowe, wycieczki, ale w ogólnym rozrachunku to jest ze mnie Introwertyk (niska ekstrawersja). Gadałem o tym ze specjalistami i to jest całkowicie normalne. Dziwne co nie, ale po prostu już tak mam, po prostu muszę znaleźć w tym wszystkim złoty środek.
Faktycznie dziwnie to trochę jest u Ciebie z tym poszukiwaniem doznań. Zgodnie z teorią tak nie powinno być.
No ale nauka sobie, a życie sobie. :)
Nie o górę się potkniesz, ale o kamień.
Awatar użytkownika
Agon
Krypto-Extra
Posty: 865
Rejestracja: 13 kwie 2012, 15:20
Płeć: mężczyzna

Re: Introwertyzm nabyty z wiekiem?

Post autor: Agon »

@Coldman a wiesz może dlaczego podział temperamentu np. Wielka Piątka różnicuje introwertyzm od neurotyzmu? Bo czy neurotyczność to nie jest też cecha słabego układu nerwowego nadmiernie reagującego na bodźce?
Awatar użytkownika
Coldman
Administrator
Posty: 2681
Rejestracja: 07 lip 2014, 2:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: Szajs
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Introwertyzm nabyty z wiekiem?

Post autor: Coldman »

Agon pisze: 18 wrz 2022, 19:52 @Coldman a wiesz może dlaczego podział temperamentu np. Wielka Piątka różnicuje introwertyzm od neurotyzmu? Bo czy neurotyczność to nie jest też cecha słabego układu nerwowego nadmiernie reagującego na bodźce?
Ma to swoje elementy wspólne, ale nie pamiętam jak to było. Ogólnie nie siedzę już w tym, już mnie psychologia tak nie pasjonuje, ale proszę bardzo porobiłem ci zdjęcia z książki teorie osobowości, poczytaj sobie.

https://imgur.com/a/j3QE8DI
ODPOWIEDZ